kardesler.dekorasyon.yapi@gmail.com

LAMİNAT PARKE


Laminat parke Yer döşemesinin şahı sayılan Laminat parkeler, sadece işlevsellik için değil dekoratif ve estetik bir görünüm sağlamak için de tercih edilen bir zemin döşeme yöntemidir. Ev ve işyerlerinde sıklıkla kullanılan Laminat parkeler, yerden ısıtmalı – soğutmalı mekanizmalara uyum sağlaması, şık görüntü kazandırması, halı – kilim ihtiyacını ortadan kaldırıp modern bir kullanım sunması ve temizliğiyle pratik olmasından ötürü tercih sebebidir.

Evinizi dekore ederken zemin döşemelerini değiştirmek veya yenilemek isteyebilirsiniz. Zemin döşemesi olarak parke tercih etmek yaşayan bir eve sahip olmanın yanında ayaklarınızın doğal bir zeminle temas etmesine de imkan sağlayacaktır. Parke tercih ederken ekonomik durumunuza göre ucuz parke arayışına girebilir veya dekorasyon bütçesi çerçevesinde doğal lamine parkelerde tercih edebilirsiniz. Lamine parke ve laminat parke modelleri birbirinden farklı parkeler olduğu için parke tedarik edeceğiniz satıcıdan parkeler hakkında bilgi almanız doğru tercihler yapmanızı sağlayacaktır. Lamine parkeler yüzde yüz doğal olan, üç ağaç tabakadan meydana gelen parkelerdir. 4 mm üst katman, 8 mm orta katman ve 2 mm alt katman olarak üç ağaç tabakasından meydana gelen ve toplamda 14 mm kalınlığa sahip olan lamine parkelere zaman içinde yüzey aşındırması ve kararması meydana gelebilir. Bu durumda parke cilası kullanarak yüzey cilalaması yapabilme şansınız vardır. Lamine parke modelleri tamamen doğal parkeler oldukları için birim maliyetleri diğer parke modellerine göre daha yüksektir. Bu nedenle evinizi dekore ederken veya zemin yenilemesi yaparken bütçeniz doğrultusunda lamine parke tercih etmek sizin için uzun yıllar kullanabileceğiniz yaşayan ve doğal bir zemine sahip olma imkanı sağlayacaktır.Parke modelleri içinde yer alan bir diğer parke modeli de laminat parke modelidir.

Laminat parke modeli 4 farklı katmandan meydana gelen lamine parkeler gibi doğal olmayan parkeler oldukları için daha ekonomik fiyatlara satılmaktadır. EN üst katmanda cila tabakası olarak 2 mm kalınlığında üst tabaka yer alırken alt kısımlarda 2 mm kalınlığında hdf tabaka, kağıt tabaka ve denge kağıdı yer alır. Toplamda 8 mm kalınlığına sahip olan laminat parke modelleri lamine parke modellerine göre daha ince bir yapıya sahiptir. Lamine ve laminat arasındaki farklardan biride kullanım alanlarının değişkenlik gösteriyor olmasıdır. Laminat parkeler nefes almayan ve sert tabakalı yüzeylere sahip parkeler olduğu için iş yeri ve ofis alanları gibi insan trafiğinin yoğun olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Ev gibi yaşam alanlarında sert tabakalı laminat parke kullanımı doğru değildir. Ev için ideal parke modeli lamine parkelerdir. Yüzey tabakaları çok uzun yıllar görselliğini koruyacağından ve yaşayan bir malzeme olarak doğal bir zemin oluşturmasından dolayı ev için ideal parke modelleri olarak lamine parke modelleri tercih edilmektedir. Parke tercih ederken parke fiyatları göz önünde bulundurulması gereken etkenlerden biridir.

Eviniz veya iş yeriniz için parke tercih edecekseniz öncelikle bütçeniz doğrultusunda hareket etmelisiniz. Bütçeniz el verdiğince lamine parke tercih etmek ideal bir adım olacaktır. Lamine parkeler yaşayan ve doğal malzemelerden yapıldıkları için pahalı parke modelleri arasında yer alır. Laminat parkeler ise doğal olmayan malzemelerden yapıldıkları için daha uygun fiyatlara satılan parke modelleridir. Ucuz parke modelleri tercih ederek evinizde yapacağınız zemin döşemesi belirli bir zaman sonra size ekstra maliyet olarak geri dönecektir. Bu nedenle evinizde yapacağınız zemin dekorasyonları için ucuz parke tercih etmek doğru olmayabilir. İyi markaların uygun fiyatları ürünlerini kullanarak bir dekorasyon yapmak akıllıca bir adım olacağı gibi sadece tasarrruf yapmak için ucuz parke tercih etmek de doğru olmayacaktır. Kısaca parke seçerken dikkat etmeniz gereken bir çok detay vardır. Parke seçmek başlı başlına zor ve meşakkatli bir süreçken işin içine birde ekonomi girdiğinde kafanız karma karışık olacaktır. evinizin dekorasyonunu yaparken malzeme seçimi ve dekorasyon bütçesi kavramlarının birbiri ile uyuşması açısından işinin ehli bir kişiden yardım almalısınız.