kardesler.dekorasyon.yapi@gmail.com

MERMER

Mermer nedir? Mermer, metamorfik hareketlerin zamanla oluşturduğu kireçtaşının ısı ve basınca maruz kalmasıyla oluşur. Çoğunlukla mineral kalsitten (CaCO 3 ) oluşmakta ve genellikle kil mineralleri, mikalar, kuvars , pirit , demir oksitler ve grafit gibi diğer mineralleri de içerir . Metamorfizmanın koşulları altında kireç taşındaki kalsit, birbirine kenetlenmiş kalsit kristallerinin bir kütlesi olan bir kaya oluşturmak üzere yeniden kristalleşir.

Renkleri genellikle beyaz ve grimsidir. Fakat yabancı maddeler nedeniyle sarı, pembe, kırmızı, mavimtırak, esmerimsi ve siyah gibi renklerde de olabilirler. Mikroskop altında incelendiğinde, birbirine iyice kenetlenmiş “Kalsit Kristalleri”nden oluştuğu görülür.
Mermer Tarihler boyunca bir çok mimaride kullanılmış ve Osmanlıdan bize kalan bir Tarihtir. Şuan mermer yerine kullanılabilecek ne kadar taş çıkmış olsa da mermer bir tarihtir onun vazgeçilemez bir nostaljisi vardır. Mermer Türkiye’den çıkan ve ithal bir çok çeşidi bünyesinde barındırmaktadır. mermerürünlerimize gözatın?

b Mermer Kullanım Alanları

Kullanım alanları olarak bina yalıtımlarında, Islak mekan ( Wc, Banyo, Mutfak, Koridor gibi ) diye tabir ettiğimiz bina alanlarında. Yapıların diş mekan peysajlarında. Otel ve alışveriş merkezi gibi yapıların dekarosyonunda. Binaların ortak kullanım alanlarında ( Basamak, Merdiven ve Döşeme gibi ).
silver fantasy basamak
Doğaltaştan elde edilen ürünler tarih boyunca insanlar tarafından işlenerek kullanılmıştır. Mermer uzmanlığı incelik ve dikkat gerektiren bir iş olduğundan nasıl işleneceğinin bilinmesi gerekir. Önceleri estetik ve dayanıklılığı sebebiyle sanatsal alanlarda kullanılan mermerin bugünkü başlıca kullanım alanları, inşaat sektörü, dekorasyon, heykelcilik,süs eşyalarının yapımı ve mezarcılıktır. Bloktan üretilen plakalar ve diğer boyutlu ürünler, binaların iç ve dış kaplamasında, taban döşemesinde, merdiven basamaklarında, şömine, mutfak ve banyolarda, taşıyıcı sütunlarda kullanılır. İç dekorasyonda masa, sehpa, biblo, avize,kültablası vs. ürünlerin yapımında önemli miktarlarda özellikle damarlı mermer, renkli mermer, oniks mermeri ve yeşil somaki tüketilmektedir. Sanat malzemesi olarak anıtlar ve heykellerde ise en değerli mermer türü olan beyaz renkli ve düzenli tane yapılı mermer kullanılmaktadır. -Doğaltaşlar süsleme ve estetik kullanımlarının yanı sıra dayanıklılıkları, atmosferik şartlar ve çevre kirliliği nedeniyle granit gibi sert taşlar özellikle metro, havaalanları, otobüs terminallerinde, gökdelen ve ticaret merkezlerinin yapımında kullanılmaktadır.
Mermer Zemin Kaplama Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?
• İç Alan uygulamalarında: Duvarda kullanılan tasarım, ortamın iç tasarımı gibi değişkenlere bakılır.
• Dış alan uygulamalarında: Duvar veya etraftaki yapının kullanılacak taş ile uyumlu olması ve taşın ortama göre sağlam seçilmesi gibi etkenler dikkate alınır.

Döşeme İşlemleri Yapılırken Uygulanan Aşamalar
Müşterinin isteği doğrultusunda işleme başladıktan sonra aşağıdaki akışı izliyoruz.
• Zemin tasarımının yapılacağı alanda keşif çalışması yapılır.
• Birçok unsur dikkate alınarak uygun mermer modeli seçilir.
• Yapılan bilgisayar destekli tasarımın ardından mermer plakalar uygun ebatlarda hazırlanır.
• Ebatlama, parlatma ve şekil verme işlemlerinin ardından malzemeler dikkatlice bölgeye nakil edilir.
• Çalışma alanına getirilen malzemeler uygun yardımcı yapısal ürünler ile montaja başlanır.
• Profesyonel ekiplerimizce yapılan montaj işlemini ardından son kontrol yapılıp teslim işlemi gerçekleştirilir.
Zemin kaplama çalışmalarımızdaki yöntem bu sırayla takip edilir. Fiyat, mermer seçimi, stok bilgiler ve tasarım şekilleri ile ilgili diğer sorularınız için bizimle iletişime geçiniz.
mermer nasıl döşenir ?

Çeşitlerine ve döşeneceği zemine göre mermerler birçok gruba ayrılabilmektedirler. En çok tercih edilen mermer türlerinin başında, eskitme yapılmış mermerler, damarlı mermerler, parlak mermerler ve bilenmiş mermerler gelmektedir. Mermerler döşeneceği yerlere göre çeşitli farklılıklar göstermektedir. Bunun nedeni yapısal bir takım durumlardan ileri gelmektedir. Örnek vermek gerekirse eğer, kapı altına döşenecek bir mermer türü ile tezgaha döşenecek mermer arasında birçok yapısal farklılık bulunmaktadır. Mermer döşeme işlemi sadece mermerden değil aynı zamanda granitten de yapılabilmektedir. Granit isimli bu taş türü mermere çok benzemekte olup, işçilik ve yapı konusunda tıpkı mermer gibi her şekle dönüştürülebilmektedir. Her türlü fazlalıktan arındırılmış olan zemin üzerine döşenecek olan mermerin sağlam olabilmesi için, zeminin de kusursuz bir temizlik ve uygunlukta olması gerekmektedir. Zeminde çatlak olmamalıdır ve sağlam bir yapısı bulunmalıdır. Zemin her türlü inşaat artıkları ve boyadan da arındırılmış olmalıdır. Harçlı döşeme ile zemine yerleştirilen mermerler kısa bir süre sonra zeminle bütünleşip kullanılır hala gelmektedir. Bir diğer uygulama ise yapıştırma uygulamasıdır. Mermer yapıştırma usulüyle zemine yerleştirilir. Bu uygulamanın döşemesi daha kolaydır. Aynı zamanda uygulama yapılacak olan yüzeye göre de mermerlerin türleri değiştirmektedir. Her mermer türü her zemine uygun olmamakla birlikte, kısa sürede aşınabilir ve görüntü olarak bozulabilir. Uygun yüzeyde uygun mermeri kullanmak, yıllarca deformasyona neden olmayan sağlam bir mermer zemine kavuşmak demektir. Özellikle banyo kısmında kullanılacak mermerin ince bir işçilik ile zemine yerleştirilmesi ve renk ile yüzey uyumuna önem gösterilmesi çok estetik ve kullanışlı sonuçlara neden olabilmektedir. Bu işlemin itinayla yapılmasına önem gösterilmesi gerekmektedir.