kardesler.dekorasyon.yapi@gmail.com

Dekorasyon Nedir?

Mağaraları, barınma ve korunma amacıyla kullanmaya başlayan ilk insandan beri var olan bir kavramdır dekorasyon. Mağaranın bir kenarına çizilen bir duvar resmi, köşeye konulan bir ot yığınının amacı genellikle bulundukları yeri daha güzel bir hale getirmekti. Tarih boyunca insanlar; yaşadıkları ve çalıştıkları kısacası, vakit geçirip benimsedikleri mekanları, daha rahat yaşamak, beğenmek ve beğenilmek gibi sebeplerle düzenler değiştirir, süsler.

Her alanda olduğu gibi, dekorasyon alanında da dönemine göre farklılıklar gösteren, takip edilmesi bazen çok zor olan, moda akımları vardır. İçinde yaşanılan topluma, kültür yapısına, ülkeye göre başlıca sıralanabilecek faktörler bu akımları etkiler, şekillendirir. Örneğin; Romanya’da yaşayan bir aile, ülkenin tarihine ve ekonomik yapısına bakıldığında sebebi kolaylıkla anlaşılabileceği üzere, ülkemizde yaşayan bir aileye göre çok daha uzun aralıklarla mobilya değiştirirken; ülkemizdeki kültür yapısı sebebiyle, neredeyse her yıl salon takımını yenileyen aileler görmek mümkün olabilir.

Eldeki imkanlar ve malzemeler kullanılarak, sahip olunan zevkler ve kültür düzeyi çerçevesinde; yaşanan, çalışılan, zaman geçirilen mekanı sahiplenmek, işlevsel hale getirmek, daha rahat yaşamak, süslemek, güzelleştirmek amacıyla yapılan tüm işlere dekorasyon adı verilebilir. Bazı çevrelerde ise sosyo kültürel açıdan bakıldığında, statü sembolü olarak görülebilir. Belli bir yaşam stilini ifade etmek için kullanılabilir.

Dekorasyon Nasıl Yapılır?

- Dekore edilecek mekânın kullanım amacı belirlenerek işe başlanır. Ev mi, işyeri mi? Ev ise dekore edilecek yer oda mı, salon mu, mutfak mı, belirlendikten sonra ihtiyaçlar belirlenir.

- Mekânın işlevsiz objelerle doldurulması, pek hoş olmayacaktır. Bakıldığında, çok güzel düzenlenmiş, renk uyumu, tarz uyumu gibi ayrıntılara çok dikkat edilmiş bir salona girip, oturacak yer bulamayabilirsiniz. Ya da oturduktan sonra, elinizdeki içecek bardağını koymak için, sehpada boş yer bulamayabilirsiniz.

- Mekânın kullanım amacına uygun ihtiyaçları karşılayacak objeler, eşyalar, yeni olmak zorunda da değildir çoğu zaman. Uzun zaman kullandığınız bir koltuk takımının kılıfını yenilemek, dekore etmek açısından, oldukça büyük bir adım sayılabilir. Son zamanların DIY (Do it yourself’in [kendin yap]kısaltması) moda akımını takip etmek, ekonomik çözümler bulmanızı sağlayabilir.

- Düzenlenecek alanı kaç kişi kullanacak? Kullanacak kişinin yaşı kaç? Cinsiyeti ne? Gibi sorular, dekorasyonu özelleştirmek için cevaplanmalı.

- Tüm bu cevaplardan sonra kullanacak kişinin zevki, kültür yapısı gibi daha kişisel özelliklere bakılmalı.

- Artık malzeme seçimine geçilebilir. Eldeki verilere göre, bu iş için ayrılan bütçe göz önünde bulundurularak, var olan malzemeler de kullanılmaya çalışılarak, bir taslak çizilebilir. Bu iş için yazılmış programlar, internet yardımıyla bulunabilir. Bu programa, elinizdeki mekânın ölçülerini ve şeklini girip, malzemeleri sanal ortamda yerleştirip görmeye çalışmak, kafanızda son halini canlandırmak için yardımcı olacaktır. Bu sayede, bir koltuğu dört kez taşıyıp, hala yerini beğenmeme ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz.

- Büyük parçalar yerleştikten sonra; vazolar, tablolar, biblolar gibi objeleri yerleştirerek, küçük ayrıntılarla, bütünü tamamlayabilirsiniz.