kardesler.dekorasyon.yapi@gmail.com

Dekorasyon Nedir?

Görsel ve konfor ihtiyaçları

  Zemin ve duvar döşemelerinin renk, desen ve ebatları
Vitrifiye elemanlarının renk ve malzeme kalitesi
Mekanın sıkıcı ve karanlık bulunması
 
Fiziksel ihtiyaçların karşılanmaması
  Klozet ve lavaboların fiziksel özelliklere uygun olmaması
Banyo küvetlerinin çok yer kaplaması nedeniyle kullanım alanını daraltması
Banyo dolaplarının yeterli depolama kapasitesine sahip olmaması, konumunun ya da ebatlarının yetersizliği
Elektrik, havalandırma, ısıtma ve su tesisatının planlama ya da eskime nedeni ile yetersiz oluşu
Zemin ve duvarlardan kaynaklanan nem ve su yalıtım sorunları


Banyo tadilatındaki adımlar

Durum tespiti ve projelendirme
Tadilatı yapılacak mekanda keşif yapılarak tesisat ile ilgili sorunlar varsa tespit edilir ve daha sonra gerekli ölçüler alınır. Kullanıcı istekleri ve mekan koşullarına bağlı olarak tasarım/proje yapılır. Gereksinim duyulan vitrifiye elemanları (lavabo,klozet, duşakabin/küvet) ve dolap vb. boyutları ve konumları belirlenir. Banyoda duşakabinin yeri, klozet şekli ve yeri, banyo dolabı ve çamaşır makinasının yeri, muslukların yeri, radyatör/panel türü ve yeri, ayna, aydınlatma elemanları ve prizlerin yerleri gibi parametrelerin belirlenmesi su, tesisat, elektrik ve gaz tesisatının döşenmesi için çok önemlidir.
2. Kırma/taşıma işleri ve tesisatın yenilenmesi Tadilat işlerinde bir sonraki süreç kırma ve taşıma işlerine başlanmasıdır. Kırma ve taşıma işi eğer gerekiyor ise tesisat sisteminin yenilenmesi ile başlar. Su ve elektrik tesisatı vitrifiye elemanlarının konumu ve tasarımına göre döşenir.
3. Su yalıtımı ve seramiklerin döşenmesi Tesisat işlerinden sonra duvarda sıva uygulamasına geçilir. Kaba sıva uygulaması tamamlandıktan sonra, banyo zemininde oluşmuş tesviye bozukluklarını gidermek ve su gideri için eğim vermek amacıyla şap uygulaması yapılır. Şap uygulaması tamamlanmadan atık su için gerekli yer sifonları yerleştirilir.  Böylece hem uzun ömürlü düzgün bir yüzey sağlanır, hem de bir sonraki aşamada kullanılacak yapı malzemesi tüketimi azaltılmış olur. Ardından su yalıtım harcı ve su yalıtım köşe bantları suyun temas edebileceği tüm yüzeylere uygulanmalıdır. Banyolarda su yalıtımı uygulaması yapılmadığı ya da hatalı yapıldığı takdirde gerek mevcut banyo, gerekse alt katta su sızıntısı ve rutubet gibi problemler ortaya çıkar. Su yalıtım uygulamasından sonra uygun bir yapıştırıcı ile seramik uygulamasına geçilmeli ve mutlaka silikonlu derz dolgusu uygulanmalıdır. Seramik yapıştırıcısı ve derz dolgusu tek başına su yalıtımı sağlamaz. Islak mekanlarda uzun ömürlü bir uygulama için mutlaka su yalıtımı yapılması gereklidir.
4. Montaj
Seramik uygulamasından sonra dolap ve vitrifiye elemanlarınının montaj süreci başlar. Banyolarda havalandırma, su ve elektrik tesisatına ilişkin boru, kablo, aydınlatma armatürleri gibi malzemelerin gizlenmesi için asma tavan uygulamasının giderek yaygınlaştığı görülmektedir. Genelde mekanda nem düzeyinin yüksek olmasından dolayı dayanımı yüksek olan metal asma tavan elemanları tercih edilir. Ayrıca mekan koşulları uygun ise, doğal havalandırma ile pencere ve menfez düzenlenerek nemin dışarı atılması sağlanabilir. Böylece özellikle ıslak mekanlarda sıkça yaşanan yoğuşmanın neden olduğu küf ve mantar oluşumu, boya ve sıva dökülmesi, ısı kayıplarının artması vb. sorunlar en aza indirgenmiş olur.
5. Projenin tamamlanması
Banyodaki tüm işlemler tamamlandıktan sonra, tesisatçı tarafından musluklar yerine takılır. Küvet, klozet, banyo dolapları projede planladığı gibi yerleştirilir. En son aşama olarak ise duşakabin monte edilir.